Számomra a családi és a baráti összejövetelek nem jelentik szükségszerűen azt, hogy otthoni konyhámat a Gundel étterem kihelyezett tagozatának tekintem, ahol puccosabbnál puccosabb fogásokkal kápráztatom el az asztalhoz ülőket. A puha, fokhagymás olajbogyóval töltött házi kiflik is kiválóan példázzák mindezt. Előző este megcsinálom a tésztájukat, aztán még 10 perc, és a töltelékükkel is megvagyok, majd másnap, mielőtt megjönnek a vendégek, összeállítom és megsütöm a kifliket. Amikor forrón, frissiben előkerülnek, csak egy jó teát szoktam melléjük adni, és máris mindenki úgy érzi, nem vendégségbe jött, hanem haza érkezett.
Olajbogyós kiflik
Hozzávalók
A tésztához:
- 1 dl tej
- 5 dkg vaj
- 2½ dl víz
- 1 tasak szárított élesztő
- 1 kávéskanál cukor
- 50 dkg finomliszt
- 1 evőkanál só
- frissen őrölt bors
A töltelékhez:
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 10 dkg magozott fekete olajbogyó
- 20 dkg vaj
A kiflik tetejére:
- 1 tojás
- 1 evőkanál víz
- 1 csipet só
a kelesztő tál kikenéséhez
- kevés olaj
a nyújtáshoz és a tepsik megszórásához
- kevés finomliszt
Elkészítés
A tésztához a tejet és a vajat egy kisebb fazékban kevergetve addig langyosítjuk, amíg a vaj felolvad. Ekkor levesszük a tűzről, hozzáöntjük a vizet, és egy kis tálkában összekeverünk belőle 4-5 evőkanálnyit az élesztővel meg a cukorral. Mialatt az élesztő kicsit felhabosodik, tovább haladunk.
A lisztet a mikróban közepes fokozaton meglangyosítjuk, majd átöntjük egy nagy keverőtálba. Hozzáadjuk a sót, és alaposan megborsozzuk. A kézi robotgépbe beillesztjük a tésztadagasztó-karokat, a liszthez hozzáöntjük a felhabosodott élesztőt és a maradék langyos, vizes-tejes-vajas keveréket, aztán 6-7 perc alatt kidagasztjuk a tésztát. Eközben gyakran lejt darabos táncot a tálban, vagyis kell hozzá némi fizikai erő, hogy sikeres legyen a dagasztás, de semmi vész: egy darab öntudatlan tésztával bárki el tud bánni. Miután összeállt, gyúródeszkára tesszük, kézzel bucira formáljuk, és beleforgatjuk egy vékonyan kiolajozott, nagy tálba. Az így rákerült olajréteg megvédi majd a kiszáradástól. A tálra konyharuhát borítunk, és betesszük a hűtőbe 1 éjszakára, hogy a tészta a duplájára keljen.
Aznap elkészítjük a tölteléket is. A fokhagymát finomra zúzzuk, az olajbogyót lecsepegtetjük, és mintha petrezselymet aprítanánk, vágódeszkán egészen apróra daraboljuk. A vajat meglágyítjuk a mikróban vagy gőz fölött, hozzákeverjük a fokhagymát és az olajbogyót, aztán kiterítünk magunk elé egy darab folpakot. Rákanalazzuk a fokhagymás-olajbogyós vajat úgy, hogy összeérő, vastag sort kapjunk, amelyet a folpak segítségével tömör hengerré formázunk. Szorosan felcsavarjuk, a két végét meg is pödörjük, mint egy óriási szaloncukorét, és betesszük 1 éjszakára a hűtőbe.
Másnap kivesszük a hűtőből a duplájára kelt tésztát, és néhány perc alatt átgyúrjuk. Kicsit pihentetjük, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen, majd lisztezett gyúródeszkán lisztezett nyújtófával 30 cm-es körlappá sodorjuk. A tészta után előszedjük a dermedt vajat is, kicsomagoljuk, és a reszelő nagy lyukú oldalán egyenletes rétegben ráreszeljük a kinyújtott tésztára. Ezután a tésztát lisztbe mártott késsel 12 cikkre vágjuk. A cikkeket a hosszabb oldaluknál indítva feltekerjük, majd kicsit meg is hajlítjuk, hogy csinos kiflikké alakuljanak. Megkenjük mindet higított tojással, amelyhez előtte a tojást, a vizet és a sót villával egy pillanat alatt simára kevertük, majd letesszük őket egymástól 7-8 cm-re, 2 vékonyan meglisztezett tepsire.
Megvárjuk, hogy a kiflik meleg helyen a duplájukra nőjenek (kb. 1 óra), és ezalatt bőven van időnk bemelegíteni a sütőt 200 fokra. A két tepsi kiflit egymás után érdemes megsütni, mert egyszerre túl sok lenne a sütőnek. Ezért amíg az első adag aranybarnára sül (25-30 perc), addig a másikat a hűtőben parkoltatjuk, hogy ne keljen túl. De az utóbbi kifliknek néhány perccel több idő jár a sütőben, mivel hidegebben kerültek oda.
Megjegyzés
12 nagy kifli lesz belőle.