Szemben a bejglivel a tésztáját nem kell felcsavarni, tehát esélye sincs szétrepedni. Ezenkívül sohasem szárad ki, egyszerűen képtelen rá. Hogy miért? Mert hosszúkás rúd helyett kerek a formája, ergo kisebb a felülete, és emiatt csak kevesebb nedvesség tud elpárologni a töltelékből. Egyik kedvenc karácsonyi édességem.
Diós-mákos bejglitorta
Hozzávalók
A tésztához:
- 25 dkg finomliszt
- ¾ dl tejföl
- ½ csomag szárított élesztő
- 5 dkg porcukor
- 1 csipet só
- 12½ dkg hideg vaj
- 1 tojás
A töltelékhez:
- 10 dkg mazsola
- kb. 1 dl rum
- 1½ dl tej
- 15 dkg darált dió
- 15 dkg darált mák
- 30 dkg cukor
- 1 vaníliarúd
- 1 citrom reszelt héja
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg
- a forma kikenéséhez kevés vaj
- a nyújtáshoz kevés finomliszt
- a kenéshez 1 tojás, szétválasztva
Elkészítés
A tészta előző nap készül. Mikrohullámú sütőben meglangyosítjuk a lisztet és a tejfölt. A lisztet, a cukrot, a sót és a szárított élesztőt késes betétű robotgépben összekeverjük, hozzákockázzuk a hideg vajat, és a géppel morzsás keverékké dolgozzuk össze az egészet. Átöntjük egy tálba, és a langyos tejföl meg a tojás hozzáadása után, kézzel összegyúrjuk belőle a lágy tésztát. (Gép nélkül: a cukros-sós-élesztős liszthez hozzáreszeljük a vajat, majd ujjainkkal minél gyorsabban szétmorzsoljuk benne, a többi ugyanaz.)
A tésztát bucira formázzuk, folpakba csomagoljuk, és 1 éjszakát hűtőben pihentetjük. Másnap időben kivesszük, hogy formázható állagú legyen. Átgyúrjuk, és elosztjuk 3 adagra: először megfelezzük, majd az egyik felét tovább felezzük. Így lesz egy fél és két negyed tésztarészünk. A nagyobb lesz a torta alsó lapja, a másik kettő a közepe és a teteje.
A töltelékhez a mazsolát annyi rumban felforraljuk, amennyi ellepi, majd kihűtjük, leszűrjük. A tejet megmelegítjük. Ezután külön-külön tálba szórjuk a diót és a mákot, majd mindkettőhöz hozzáadunk 15-15 dkg cukrot, fél-fél vaníliarúd kikapargatott belsejét és a fél-fél adag leszűrt mazsolát. A mákost ízesítjük citromhéjjal, őrölt fahéjjal és őrölt szegfűszeggel, és hozzákeverünk 1 dl meleg tejet. A dióshoz ½ dl meleg tejet vegyítünk.
A nagyobbik tésztarészt lisztezett deszkán kb. 34 cm átmérőjű körlappá nyújtjuk. A 2 kisebb adag tészta közül az egyikből egy kb. 21 cm átmérőjű körlapot, a másikból egy kb. 23 cm átmérőjűt nyújtunk.
Kivajazunk egy 24 cm átmérőjű, 5 cm magas peremű gyümölcstortaformát. A legnagyobb tésztával kibéleljük az alját, és hagyjuk, hogy a szélei túllógjanak a formán. A tészta egyik felére rásimítjuk a diós töltelék felét, a másikra a mákos felét, és a töltelékréteget befedjük a legkisebbik körlapra nyújtott tésztával. Erre aztán ugyanúgy rásimítjuk a maradék kétféle tölteléket, ahogy az előbb tettük, majd a töltelékréteget befedjük a 23 cm-es körlapra nyújtott tésztával.
A felső tésztát megkenjük vékonyan tojássárgájával. Ráhajtjuk az alsó tésztalap túllógó széleit, és kicsit hozzá is nyomjuk, hogy a tortának szép pereme legyen. A peremet is megkenjük vékonyan tojássárgájával.
A tortát 30 percre nem huzatos, langyos helyre tesszük. Ezután a tetejét vékonyan lekenjük tojásfehérjével, és diódarabkákkal, mákszemekkel jelöljük a benne rejlő kétféle töltelék határvonalát. Most félretesszük megint 30 percre nem huzatos, langyos helyre, és közben a sütőt előmelegítjük 190 fokra.
A torta tetejét villával több helyen megszurkáljuk. Ezután 15 percig sütjük a forró sütőben, aztán a sütő hőfokát lejjebb vesszük 175 fokra, és adunk neki még 25 percet. Összesen tehát 40 percet sül a torta, de ha 25 perc után túlságosan pirulni kezdene, alufóliával letakarva sütjük tovább.
Rácsra téve kihűtjük, a forma is hűljön ki. Aztán anélkül, hogy kiemelnénk a formából, folpakba csomagoljuk, 1 napra félretesszük. Ezalatt alaposan összeérnek az ízei, másnaptól már lehet fogyasztani.
Megjegyzés
12 adag lesz belőle.