Ez az a leves, amelyet először karácsonykor főz meg az ember, aztán rájön, micsoda vétek lenne évente csak egyszer enni. Ráadásul gyorsabban elkészül, mint a klasszikus, hosszú órákon át elforrdogáló marha húsleves. A tejszín szuperül működik benne: egyszerre lágyítja és összesimítja a hozzávalók ízeit. A morzsagombócnál vehetjük praktikusra is a figurát, és készülhetünk előre: a formázás után, de még a főzés előtt tegyük a gombócokat egymás mellé egy sütőpapíros tálcára, fagyasszuk meg, majd még fagyosan pakoljuk össze egy nagy fagyasztózacskóba, és felhasználásig tartsuk így a mélyhűtőben. A morzsa gombóc más levesekhez is príma levesbetét.
Libaleves morzsagombóccal
Hozzávalók
A leveshez:
- 75 dkg konyhakész libaaprólék (vegyesen szárnytő, farhát, nyak, zúza)
- 3 sárgarépa, megtisztítva és kb. 4 cm-es darabokra vágva
- 2 fehérrépa, megtisztítva és kb. 4 cm-es darabokra vágva
- 30 dkg zeller, megtisztítva és kb. 4 cm-es darabokra vágva
- 2 póréhagyma fehér szára, kb. 1 cm vastagon felkarikázva
- 2 teáskanál só
- 10 szem fekete bors
- 5 dkg libazsír
- 3 dkg finomliszt
- 2 dl főzőtejszín
- ¼ teáskanál frissen reszelt szerecsendió
A morzsagombóchoz:
- 25 dkg zsemlemorzsa
- só és frissen őrölt bors
- 1 késhegynyi frissen őrölt szerecsendió
- 1¾ dl meleg tej
- 2 evőkanál finomliszt
- 2 evőkanál aprított friss petrezselyem
- 5 dkg puha vaj
- 1 tojás
A tálaláshoz:
- 4 evőkanál aprított friss petrezselyem
Elkészítés
A libaaprólékot és a zöldségeket egy kb. 7 literes fazékban felöntjük 5 liter hideg vízzel. Fűszerezzük a sóval és a szemes borssal.
A levest mérsékelt tűzön felforraljuk, és közben szűrőkanállal folyamatosan leszedjük róla a képződő habot. Ezután takaréklángon, gyöngyöző forrás mellett kb. 90 percig főzzük, hogy az aprólék teljesen megpuhuljon.
Ezalatt a morzsagombóccal foglalkozunk. A masszájához a zsemlemorzsát egy nagy tálba szórjuk, sózzuk, borsozzuk, ízesítjük a szerecsendióval, és ráöntjük a meleg tejet. Az egészet jól összekeverjük, és kb. 30 percig állni hagyjuk. Ezután hozzáadjuk a lisztet és a petrezselymet, majd egy kis tálban kézi habverővel összedolgozzuk a puha vajat a tojással, és ezt is hozzákeverjük. A masszát 30 percig pihentetjük a hűtőben. (1-2 héttel korábban elkészíthető. Fagyasztva tároljuk, lásd a bevezetőt.)
A gombócok főzéséhez enyhén sós, bő vizet forralunk egy közepes méretű lábosban. A zsemlemorzsás masszából 16 db egyenlő méretű golyót formázunk, és kb. 20 perc alatt készre főzzük őket a vízben. Érdemes ellenőrzésképpen egyet félbevágni, és megnézni, átfőtt-e ennyi idő után. Ha nem, akkor a gombócokat pár perccel tovább főzzük.
A megfőtt levest leszűrjük, és a levet, az aprólékot meg a zöldségeket külön-külön megőrizzük. Az aprólékról lefejtjük a húst, és falatnyi darabokra vágjuk. A főtt zöldséget szintén falatnyira kockázzuk. A lével nincs más különösebb teendő.
A leves sűrítéséhez a libazsírt mérsékelt tűzön megolvasztjuk a leveshez használt fazékban, majd rászórjuk a lisztet, és kevergetve 3–5 perc alatt aranybarnára pirítjuk a libazsírban. Apránként hozzávegyítjük a félretett leszűrt levet, és mérsékelt tűzön kb. 3 perc alatt összeforraljuk vele. Ettől besűrűsödik kicsit a lé, és a leves is testet kap.
A leveshez hozzáadjuk a tejszínt, a szerecsendiót, az aprólékról lefejtett húst, a zöldségeket és a megfőtt gombócokat. Ha kell, sózzuk, borsozzuk, és a levest 2-3 perc alatt kevergetve készre melegítjük. Tálalás előtt meghintjük a petrezselyemmel.
Megjegyzés
8 adag lesz belőle.